foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy w Szkole Podstawowej nr 8 w Malborku

Życie Szkoły

"Zakończenie Roku Szkolnego" w fotografii

"Kto owoce je i warzywa, ten zazwyczaj zdrowy bywa"

"Szalony wyścig owoców" przyciągnął 6 czerwca wielbicieli nie tylko gier planszowych, ale i zwolenników zdrowego odżywiania. Na niskim parterze już od rana słychać było stukot kostek do gry oraz chrupanie marchewek, rzodkiewek i pysznych jabłuszek. Wszyscy wygrywali witaminki, a zwycięzcy "szalonego wyścigi owoców" w nagrodę mogli zabrać grę i z przyjaciółmi grać do woli na kolejnych przerwach.

oprac. M. Mirkowska

"Gdzie brak słów, tam mówi muzyka" /H.Ch.Andersen/

6 czerwca w naszej szkole odbył się koncert muzyczny. Wspaniale zagrali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Malborku. Wśród wykonawców oklaskiwaliśmy również uczniów naszej szkoły: Justynę, Bartka i Karola.

oprac. M. Mirkowska

Azjatycka przygoda w ósemce

4 czerwca to dzień pod znakiem największego na świecie kontynentu azjatyckiego, który dominował na festynie rodzinnym, zorganizowanym na naszym podwórku szkolnym. Po trawie przechadzały się hinduski, chinki praz japonki. Ryżu było co nie miara - to przecież naljepszy materiał, żeby wróżyć, tworzyć wspaniałe obrazki i różnego rodzaju wisiory. Wielką popularnością cieszyły się tatuaże oraz "chińskie" wizytówki pisane od lewej strony do prawej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, pomimo doskwierającego upału i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.

 

Śpiewamy i gramy dla Taty i Mamy

Pod takim tytułem, jak co roku odbył się  koncert dzieci z klas 0-3. W konwaliowy nastrój wprowadzili słuchaczy konferansjerzy w składzie: Weronika Przyborowicz, Kamil Szymański i Michał Wójtowicz. Zaprezentowali skecze z życia "rodziny Kowalskich" wzięte. Następnie rodzice mieli okazję podziwiać swoje pociechy w tańcu, piosence oraz w czasie gry na akordeonie i gitarze. W podzięce za trud wychowania otrzymali od swoich dzieci drobne upominki, a maluchy słodycze. Takich okazji do wspólnych spotkań szkoły i domu nigdy nie jest za wiele.

organizatorki: J. Głodnicka, A. Węgrecka, M. Wielgosz

Klasy drugie w Hewelianum

Dnia 25.05.2011r. o godz.8.00 klasa 2b i 2c wyruszyły na wycieczkę do Gdańska. Podróż minęła bardzo szybko. Dzieci zaczęły swoją wycieczkę od kina "KREWETKA", gdzie obejrzały film w 3D "Gnomeo i Julia". Następnie wszyscy udali się do nowoczesnego centrum edukacji - Hewelianum. Tam uczniowie wzięli udział w zajęciach o azocie. Zajęcia miały charakter pokazowy, przedstawione zostały właściwości fizyczne przedmiotów schłodzonych przy pomocy ciekłego azotu do bardzo niskiej temperatury (-195,8 °C). Końcowym etapem było zwiedzanie wystawy „Energia, Niebo i Słońce”. Tam też w praktyce dzieci zapoznały się z energią i budową całego wszechświata.

oprac. J. Dmytryszyn

Z wizytą u strażaków

24 maja dzieci ze świetlicy szkolnej miały przyjemność zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu została zorganizowana wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku. Dzięki życzliwości panów Strażaków mogliśmy oglądać samochody, sprzęt gaśniczy oraz motorówkę. Wysłuchaliśmy też opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczych. Ogromną atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia strażackiego hełmu oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru. Bawiliśmy się doskonale!

oprac. K. Mucha

Konstytucja 3 Maja - 220 lat minęło...

6 maja wszystkie dzieci przybyły do szkoły w strojach galowych. Jednak nie tylko ubraniem uczciliśmy okrągłą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa Vb przybliżyła nam wydarzenia, które rozegrały się w sejmie  w 1791 roku. Król August Poniatowski przysięgał Bogu, że od tego dnia na straży naszych praw będzie stała Konstytucja. To właśnie ona przyczyniła się do tego, że żyjemy w demokratycznym państwie.

"Tym, co w Polsce dali myśl,

Aby stworzyć cud majowy,

cześć z oddaniem złóżmy dziś,

Przed pamiątką chyląc głowy"

(fragment wiersza M. Arcta "Trzeci Maj")

oprac. M. Pozorska

"Szlachetne zdrowie..."

Klasa IV b wraz z wychowawcą, p. Wojciechem Kunickim przekonywała nas na apelu 29 kwietnia, poświęconym promocji zdrowego stylu życia, że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Należy myć zęby, bo "kto ich nie myje, ten ma kłopoty", jeść zdrową żywność, bo hamburgery z Mc Donald's mogą przetrwać nienaruszone przez dwa miesiące oraz zalecano "wyginanie ciała śmiało", bo.....wiadomo przecież dlaczego, "na ruch jest dzisiaj wielka moda". Od tego dnia "każdy szanuje zdrowie należycie, bo jak umrze, straci życie".

oprac. M. Pozorska

„Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent…”

"Wyzwanie to rola trudna. To dar, móc wystąpić na scenie, gdzie talent ma szansę się objawić".

W naszej szkole nie brakuje uczniów o wybitnych zdolnościach w dziedzinie muzyki, tańca i poczucia humoru, co pokazała liczba chętnych dzieci do udziału w zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski imprezie „Twój talent” 22 kwietnia 2011 roku. Owacje otrzymali wszyscy uczestnicy, którzy oglądali występ swoich koleżanek i kolegów w nowych odsłonach. Brawa należały się każdemu uczestnikowi nie tylko za śpiew, taniec czy występ kabaretowy, lecz także za odwagę i pomysłowość.

Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. W tym roku mistrzynią okazała się Hanna Mickiewicz, która zaprezentowała piosenkę Shakiry „Waka, waka”. Na drugim miejscu uplasowały się siostry Jażdżewskie, które zaprezentowały utwór „Make it shine” Viktorii Justice. Swoim tańcem powaliła sędziów na łopatki Zuzanna Jadczuk, która zajęła trzecie miejsce. Publiczność również miała prawo głosu i wybrała szkolny kabarecik w składzie: Filip Jurczak i Kamil Sitkowski. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Pamiętajmy, że „nie istnieje wielki talent bez wielkiej siły woli”.

 


 

oprac. M. Pozorska

Ziemię mamy tylko jedną

W miesiącu kwietniu świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny i literacki dla klas I-VI pod hasłem „Ziemię mamy tylko jedną”. Celem konkursu było szerzenie wiedzy ekologicznej uczniów naszej szkoły. Wpłynęło 30 prac plastycznych i 5 prac literackich, z których jury wybrało 12 nagród. Nagrody ufundował Urząd Miasta Malborka. Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się:

Konkurs literacki:

Agata Szczuchniak- I a,

Zuzanna Szczuchniak- I a,

Oliwia Przybylska- II a.

Konkurs plastyczny:

Jędrzej Jurczak- III b,

Klaudia Osińska- II c,

Sara Duma- II b,

Nikola Olszewska- I b,

Karolina Wąsowicz- II c,

Monika Paduszek- II a,

Aleksandra Skolimowska- III c,

Konstancja Burzyńska- II b,

Jakub Jadach- II b.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!

oprac. K. Mucha

Baśniowa Drużyna

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie Baśniowej Drużyny organizowanej przez Fundację "Dziewczynka z zapałkami". Każda osoba, która zakupiła kartę pocztową o wartości 2 zł miała swój wkład we wspieraniu dzieci z ubogich rodzin na terenie całej Polski. Dystrybucją kartek zajęli się wolontariusze - chętni uczniowie z naszej placówki pod kierunkiem p. pedagog. Ich lista jest obszerna: Anna Styk, Magdalena Podgórska, Paulina Górecka, Oliver Fryger, Jacek Siemianow, Zuzanna Cieślik, Natalia Król, Aleksandra Geisler i Malwina Barcikowska. Zebraliśmy  632 zł., a 126,40 zostało przekazane na potrzeby naszych uczniów do dysponowania  według potrzeb  przez Szkolną Komisję do spraw Pomocy Materialnej dla uczniów.

W ramach projektu  w szkole zorganizowano konkurs plastyczny pod tytułem "Bajka uczy nas pomagania" w konkursie  nagrodzono następujących uczniów:

I miejsce- Julia Więckiewicz, Natalia Król

II miejsce - Kamil Nowakowski, Agata Szczuchniak

III miejsce - Julia Przybylska, MAgdalena Zimbał

Wyróżnienie - Zuzanna Szczuchniak, Oliwia Przybylska

oprac. J. Bujwid

My o zdrowie swoje dbamy i sport zawsze uprawiamy

Coroczny rambit w SP2 dostarczył  dzieciom i rodzicom  niezapomnianych wrażeń. Naszą szkołę reprezentowała klasa 2b wraz z wychowawczynią Jolantą Dmytryszyn. Oprócz zadań sportowych uczestnicy mogli sie wykazać posiadaną wiedzą. Naszym przedstawicielem mianowano Janka Marciniaka, który sprawdził się w tej roli znakomicie i bez wątpienia przyczynił się do sukcesu ósemki. Zajęliśmy II miejsce, za które uczniowie dziękowali także rodzicom, bowiem brali udział w konkurencjach sportowych z pełnym zaangażowaniem.

oprac. M. Pozorska

Z wizytą w piekarni

Niecodzienną lekcję mieli okazję odbyć uczniowie klasy 3a. 1 kwietnia 2011r. byli na wycieczce w Koniecwałdzie. Jak przystało na piekarzy sami mieszali ciasto i formowali bułeczki oraz chlebek. Dowiedzieli się, że jeden piec może jednorazowo upiec chleb dla sześciu klas SP8. Dzięki gościnności tamtejszej piekarni uczniowie mogli skosztować świeżo upieczonych, chrupiących rogalików.

oprac. A. Węgrecka

Kwiaty w szkole

W piątek, 1 kwietna do szkoły przyszły niemal same żonkile. Powodem ukwiecenia szkoły był kolor żółty obowiązujący tego dnia. Pojawiły się też oczywiście inne kwiatki, ale nie ma to jak żółciutkie oznaki wiosny. Szkoła stała się słoneczna, żółty, marcowy powiew ożywił nie tylko uczniów...

Na żółto ubrane: Agata Żuk, Krzysztof Kruszewski, Wiktoria Baranowska, Martyna Jażdżewska, Emilia Frelichowska, Natalia Mulcan, Paola Drzewiecka, Karol Gurski, Magdalena Podgórska, Mateusz Felix, Agnieszka Lipińska i Hanna Mickiewicz.

Biblioteka

Zadanie konkursowe to wiosenna "żółta zagadka". Zgadł ten, kto nie tylko ogląda obrazki, ale i ... czyta! Oczywiście żółto kwitnący krzew to forsycja. Dobra odpowiedź to także dereń czy leszczyna, bo one też mają żółte kwiaty.

Na zagadkę prawidłowej odpowiedzi udzieliła Oliwia Przybylska z kl. 2a, która otrzymała żółty upominek. Gratulujemy!

oprac. M. Pozorska

Międzyszkolny konkurs polsko-angielski

"Granice mojego języka są granicami mojego świata"

L. Wittgenstein

24 marca 2011 roku o godz. 17.00 w SP8 odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu polsko - angielskiego "To samo brzmi inaczej". Zadaniem uczestników było przedstawienie wybranych scenek dialogowych w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Uczniowie szkół podstawowych numer 2, 5 i 8 stanęli na wysokości zadania i wykazali się ogromnym talentem językowym, a także umiejętnościami aktorskimi. Dzieci dbały o czystość języka ojczystego oraz przełamywały barierę komunikowania się w obcym języku angielskim, a właśnie to było zamysłem do powstania tego konkursu organizatorek: M. Pozorskiej i K. Mazurkiewicz. Pomiędzy występami grup widzowie mieli okazję wysłuchać piosenek angielskich w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Jury składające się z przedstawicieli poszczególnych szkół, spośród dziewięciu grup uczestników wyłoniło zwycięzców:

I miejsce- SP8- Karolina Hołub, Karolina Jażdżewska, Agata Królikowska

II miejsce- SP2 - Alicja Kawicka, Weronika Kraske, Paulina Nierzwicka

III miejsce - SP5 - Karolina Pawlikowska, Paulina Rekowska, Katarzyna Skwira

Przyznano także nagrody indywidualne za fantastyczną grę aktorską i czystość języka: Michałowi Jakubowiczowi (SP5), Natalii Wiśniewskiej (SP2), Dominice Przystańskiej (SP8). Konkurs przebiegał w sympatycznej atmosferze. Organizatorki dziękowały za przybycie szkołom, które przyjęły zaproszenie do konkursu. Nie żegnały się z gośćmi, gdyż uzyskały obietnicę spotkania w przyszłym roku szkolnym.

oprac. M. Pozorska

Malbork - moje miasto

Dnia 24.03.2011 r. w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 8 w Malborku odbył się konkurs wiedzy dla klas III "Malbork moje miasto". W konkursie wzięło udział 3 drużyny po 2 osoby. Dzieci musiały wykazać się znajomością historii miasta oraz wiedzą na tematy współczesne. Pytania dotyczyły również Żuław (strój żuławski, cechy charakterystyczne regionu). Zawodnicy mieli również za zadanie rozpoznać sfotografowane zakątki naszego miasta. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu. Zwyciężyła klasa III c, którą reprezentowali Lilianna Jasińska oraz Michał Łucewicz.
W jury zasiedli:

Ewa Malinowska- przewodnik zamku malborskiego,

Jolanta Bujwid- pedagog szkolny,

Małgorzata Mirkowska- nauczyciel bibliotekarz.

Tego samego dnia rozstrzygnięto także konkurs plastyczny dla klas 0-VI (również zatytułowany "Malbork moje miasto"). Wpłynęły 83 prace. Przyznano 6 nagród i 13 wyróżnień.

oprac. K. Mucha

Wiosna! Cieplejszy wieje wiatr!

18 marca 2011 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Piegusa. Każdy, kto miał na to ochotę, w tym wyjątkowym dniu otrzymywał za darmo kilka "twarzowych" piegów.

Pszczółka Maja i Gucio oraz inne wiosenne kwiatki z kl. 4a wprowadziły nas w wiosenny nastrój . W tym dniu klasy 4-6 oraz kl. 3b rywalizowały w wiosennych zadaniach z przyrody, matematyki i sztuki. Po tak wytężonym wysiłku umysłowym przyszła pora na wiosenne rozgrywki sportowe. Dzieci zakończyły spotkanie projekcją filmową "Podróże Guliwera"

Klasy 0-3 zaczęły świętowanie "Dnia Wiosny" filmem pt. "Safari". Najmłodsi wrócili z kina z kropelkami deszczu na nosach. Aby przywołać Panią Wiosnę do naszej szkoły, dzieciaki śpiewały piosenki, a nasza "zeróweczka" nawet zatańczyła. Każda z klas zaprezentowała własnoręcznie wykonany wiosenny plakat. Ze szkoły wyszliśmy z przekonaniem, że 21 marca wiosna przyjdzie niezawodnie. "Wiosna jest już całkiem idzie z koszem i walizką. A z koszyka i walizki wyglądają świeże listki" jak w wierszu D. Gellnerowej.

oprac. K. Mazurkiewicz

Pokonujmy bariery!

4 marca dzieci z klasy 4b wraz z wychowawcą spotkały się z p. Michałem Ławryszkiem. Tematem spotkania było pokonywanie barier architektonicznych w codziennym życiu osób niepełnosprawnych. Pan Michał jest osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim i pokazał czwartakom jak można w pełni korzystać z życia. On bez problemu uprawia łucznictwo, nurkowanie, jazda konna, rugby, tenis, sumo, kolarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo, szermierkę czy pływanie. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i nie mogły uwierzyć, że osoba niepełnosprawna tak sprawnie radzi sobie w życiu. To była niezapomniana wizyta. Dziękujemy Panie Michale!

oprac. K. Mazurkiewicz


Dzień Kobiet, Dzień Kobiet! Niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek....

8 marca 2011 r. koledzy z klasy sprawili nam niezwykłą niespodziankę. Obsypali nas słodkimi, żelowymi bukietami kwiatów, koralami i bransoletkami. Wszystko przygotowali własnoręcznie. Była też pizza na zamówienie i koncert "Feela" i jego "kapeli". Dzień przebiegł bardzo sympatycznie. W pamięci pozostaną kolorowe jak koraliki wspomnienia. Dziękujemy Wam koledzy :-) :-) :-)

dziewczyny z 3a

Pomarańczowy - kolor bogaty w witaminy

Tego dnia wszystkie dzieci przyodziane w pomarańczowe szaty czuły się pozytywnie rozwibrowane, ponieważ kolor pomarańczowy wpływa na człowieka na bardzo pozytywnie. Dodaje nam energii, rozgrzewa, stymuluje nasze ciała i umysły. W obecności tego koloru nikt nie powinien czuć się samotny, bo pomarańczowy to przecież kolor "towarzyski", zapraszający do spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną.  Najbardziej mandarynkowi byli: Mateusz Kapejewski, Paweł Dzięcielewski, Daria Detmer, Marta Kloch, Magdalena Bylicka, Dawid Chaja, Weronika Sowińska, Julia Klonowska. Nagrodę specjalną otrzymała p. Monika Pozorska.

Biblioteka

W dzisiejszym konkursie należało uzupełnić zdanie wyrazem w odpowiedniej formie. Poprawnie zapisane zdanie brzmi: Remigiusz zjadł pomarańczę.

Szczęśliwy los należy do Dawida Zielińskiego z klasy 5b, który w nagrodę otrzymuje pomarańczowy sok...z marchewki.

oprac. M. Pozorska

Najlepsi z najlepszych

W środę 2 marca 2011 roku o godz. 15.30 w Urzędzie Miasta Malborka odbyło się spotkanie najzdolniejszych uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z Burmistrzem Miasta Malborka, panem Andrzejem Rychłowskim oraz z Naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, panem Januszem Biskupskim. Podczas spotkania wręczono stypendium naukowe najlepszym uczniom, którzy osiągnęli średnią powyżej 5,3 oraz wyróżniali się wzorowym zachowaniem.

Prawie każda mamusia powtarza nieustannie: "Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz". Niektórzy uczniowie z naszej szkoły wzięli sobie mądrą sentencję do serca i....to oni będą potęgą i przyszłością naszego miasta. Wśród wyróżnionych uczniów SP8 znaleźli się: Julia Klonowska, Martyna Jażdżewska, Agata Wiloch. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

oprac. M. Pozorska

Bo była ochota, by stworzyć ART-KOTA

Szkolny konkurs plastyczny ART-KOT cieszył się sporym powodzeniem, szczególnie wśród uczniów klas młodszych. Codziennie do biblioteki i czytelni szkolnej dzieci przynosiły nowe, pomysłowe prace. Ogółem złożono ich 50, wszystkie można było oglądać na wystawie zorganizowanej na szkolnym korytarzu w Dniu Kota czyli 17 lutego. Wszystkie koty warte były, by je dzieci zobaczyły! Uczniowie oraz rodzice oddawali swoje głosy przez cały dzień. Dzięki oddanym głosom nagrodę specjalną w konkursie ART-KOT zdobył żaglowiec wykonany przez Huberta Łopatę z klasy 1a, natomiast jury konkursowe przyznało 9 nagród  oraz 13 wyróżnień. Pozostałym uczestnikom wręczono zakładki - podziękowania z brązową wstążką oraz drobne upominki. W łamigłówce upominek wylosowały: Hania Klat z kl. 1b i Natalia Kisielewska z kl. 3a. Aby obejrzeć galerię ART-KOTów kliknij tutaj.

oprac. M. Mirkowska

Z kotem żyje się dobrze

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji świetlica szkolna ogłosiła zbiórkę karmy dla kotów wolnobytujących. Przez tydzień udało nam się zebrać 20 kg karmy (puszki, saszetki, suchą chrupki) oraz zabawki i miśki dla małych milusińskich. Karma zostanie przekazana Malborskiemu Stowarzyszeniu Przyjaciół Zwierząt REKS; trafi ona do osób dokarmiających bezdomne koty na terenie naszego miasta.

Z okazji tego dnia dzieci ze świetlicy szkolnej oraz z zerówki wykonały prace plastyczne pod hasłem „Z kotem żyje się dobrze”. Prace te dołączyły do szkolnej wystawy Art– Kot.

19 lutego rysunki kotów mogliśmy także podziwiać podczas zbiórki karmy w sklepach LIDL oraz INTERMARCHE. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone.

Za udział w akcji serdecznie dziękujemy!

oprac. A.Gatelis

Święto patrona szkoły - Mikołaja Kopernika

18 lutego już za nami a wraz z nim apel zorganizowany przez klasę 5 c pod kierunkiem wychowawczyni - pani Justyny Lewalskiej. Po raz kolejny przypominano, że Mikołaj Kopernik jest wielki, bo "wstrzymał słońce, ruszył ziemię". Od tej uroczystości każdy Mikołaj jest dumny ze swego imienia, gdyż sławy naszego patrona "nie potrafi zatrzeć czas".

Podczas apelu wręczono nagrody laureatom zimowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego. Bezapelacyjnie najlepsze okazały się Anika Kamińska i Julia Klonowska, które uzyskały z testu po maksymalne 100 punktów! Wśród uczniów klas starszych wyróżnili się: Aleksandra Szymula, Oliwuer Frygier, Tymoteusz Żołdak oraz Marta Szymkowiak,Zuzanna Cieślik,  Katarzyna Marczuk.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego ogłosiły także werdykt corocznie organizowanego konkursu "Od Kopernika do podboju kosmosu". Tym razem należało narysować komiks, w którym głównym bohaterem był Mikołaj Kopernik. I miejsce zajęli: Karolina Jażdżewska i Kamil Sitkowski. II miejsce należało do: Julii Klonowskiej, na trzecim miejscu uplasowali się ex aequo: Przemysław Paduszek, Mikołaj Ślusarz oraz Natalia Mulcan, Martyna Jażdżewska.

oprac. M. Pozorska

"To samo brzmi inaczej" po raz drugi

Szkolny etap konkursu polsko - angielskiego już za nami. Jak zawsze uczniowie stanęli na wysokości zadania. Nie obyło się bez humoru, kiedy dzieci prezentowały scenki w języku polskim wkradały się chochliki z języka angielskiego. Jest to jeden z powodów, dla których ten konkurs ma swój niepowtarzalny urok. Jury miało jak zwykle trudne zadanie:

I miejsce - Dominika Przystańska, Jakub Jędrzejewski

II miejsce - Julia Klonowska, Anika Kamińska, Justyna Świst i Natalia Front

III miejsce - Karolina Hołub, Agata Królikowska, Hanna Mickiewicz

W tym roku wyróżniliśmy także dziewczynkę - Hannę Mickiewicz i chłopca - Jakuba Jędrzejewskiego za najlepsze kreacje aktorskie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

organizatorki: K. Mazurkiewicz, M. Pozorska

Pasuję Cię na czytelnika!

„Ten jest najszczęśliwszym z ludzi,

któremu nic zapału do książek nie ostudzi”

Jan Kasprowicz

-Nareszcie! – Tak mówili z nieukrywaną radością pierwszoklasiści, gdy otrzymali zaproszenie na uroczystość pasowania na czytelnika.

W środę 9 lutego czytelnia i biblioteka były tylko dla nich. Najpierw dzieci obejrzały inscenizację przygotowaną przez uczniów ze szkolnych kół bibliotecznych, potem złożyły ślubowanie, po którym zostały pasowane na czytelnika. Każdy „świeżo upieczony” czytelnik otrzymał legitymację czytelnika i na koniec wszyscy udali się do wypożyczalni po swoją pierwszą książkę z biblioteki.

Wszystkim nowym czytelnikom życzymy,

by zawsze mieli taki zapał do czytania,

jak w dniu ślubowania!

 

oprac. M.Mirkowska

Piątkowa moda niebieska

Niebieski nie jest kolorem zwykłym, jak czarno - biały. Niech będzie cały niebieski, nie niebieskawy. I jeszcze niebieskością na wskroś przesiąknięty tak, by po palcach spływał, jak atrament po piórze.

Podsumowując niebieskie rozważania, niebieski to kolor królewski. Dzisiejszymi królami i królewnami w cudownych szatach niebiańskich okazali się: Oliwia Raczyńska, Natalia Mulcan, Emilia Frelichowska, Magdalena Podgórska, Anna Styk, Michał Garbala, Mateusz Felix, Julia Klonowska, Karol Gilewski, Roksana Wiśniewska oraz Paulina Wojciuk. Nagrodę specjalną otrzymała p. Anna Gatelis.

Biblioteka

Oto i smerfne zadanie. W wierszu Juliana Tuwima "Cuda i dziwy" spadł śnieżek niebieski. W jakim miesiącu miało miejsce to wydarzenie? Lipiec, kiedy niebo jest najbardziej niebieskie to poprawna odpowiedź. Smerfną odpowiedzią wykazała się niemal cała smerfna wioska SP8, ale smerf Tropiciel jest tylko jeden: Olivier Fryger, który w nagrodę otrzymał smerfne rękawice.

oprac. M.Pozorska

Żyj babuniu, żyj dziadziuniu latek sto!

13 stycznia 2011r. maluszki z zerówki zaprosiły swoich ukochanych - babcie i dziadków na uroczystość z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Rodzice dzieci przygotowali słodki poczęstunek, natomiast wnuczęta program artystyczny pod kierunkiem nauczycielki Aleksandry Guzow. Poprzez wiersze, piosenki i taniec okazali swoim dziadkom przywiązanie i szacunek. Na koniec uroczystości pociechy złożyły płynące z głębi serca najszczersze życzenia. Wręczyły również własnoręcznie przygotowane laurki - "czekoladkowe kwiatuszki". Spotkanie dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Z pewnością ten uroczysty dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

oprac. A. Guzow

 

 

 


 

Na podbój zamku

W miesiącach: październiku i grudniu dzieci z klasy "0" wraz z wychowawczynią uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Zamkowym w Malborku. Dzieci poprzez zabawę poszerzały swoją wiedzę na temat zamku:

- liczyły i oglądały bramy,

- poznały dawnych mieszkańców budowli,

- sprawdzały, czy bursztyn to kamień,

- podziwiały zbiory różnych wytworów z bursztynu.

Zajęcia przeprowadzone były metodą warsztatową. Na pamiątkę uczniowie wręczyli prowadzącej album, w którym zamieszczone były prace dzieci. Wiosną " zeróweczka" ponownie uda się na podbój zamku.

oprac. A. Guzow

Boże Narodzenie w szkole

- Poczuliśmy magię tych świąt! – tak komentowali uczniowie klas 4-6 szkolne spotkanie przedświąteczne, podczas którego każda klasa prezentowała przed publicznością wybraną kolędę lub pastorałkę. Na szkolnej scenie pojawili się kolędnicy z Gwiazdą Betlejemską, Trzej Królowie, Józef i Maryja oraz najważniejszy Maluszek – narodzony w Betlejem. Były życzenia od Pana Dyrektora, od Samorządu Uczniowskiego, od nauczycieli i uczniów. Wszystkie dzieci zadowolone opuściły mury szkolne, aby udać się do kina na film „Niania McPhee i wielkie bum”.

- Czekają nas bajkowe święta, jak te bajeczne jasełka! – stwierdziła dziewczynka po obejrzeniu jasełek przygotowanych przez uczniów z klasy 3b pod kierunkiem pani Kasi Mazurkiewicz dla dzieci z klas 0-3. Z panią Kasią współpracowały pani Ola Guzow, która wraz z uczniami z zerówki przygotowała taniec anielski oraz pani Ola Węgrecka i jej słowiczy chórek. Na scenie pojawiali się Pinokio, Sierotka Marysia, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek. Wszyscy pędzili do stajenki, by obdarować Maleńkiego… Udało się!

oprac. M. Pozorska

Recytuj z pasją

„Recytuj z pasją” to myśl przewodnia konkursu recytatorskiego, który odbył się 16.12.2010 r. w czytelni szkolnej. Podekscytowani uczniowie kolejno zapraszani do deklamacji wybranych przez siebie wierszy dawali upust swojemu talentowi. Niektórzy recytatorzy wywoływali dreszczyk wzruszenia pośród zgromadzonej publiczności. Wśród nich wyróżnili się:

Agata Wiloch – I miejsce oraz nagroda publiczności

Dawid Chaja – II miejsce

Adrianna Głowacka – III miejsce

Hanna Mickiewicz - wyróżnienie

Zwycięzcom gratulujemy a Agacie i Dawidowi życzymy połamania języka w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej odbywającym się w MDK „Ratusz” w lutym 2011 roku.

 

oprac. M. Pozorska

Biały piątek

Barwa biała jest najjaśniejszą z barw. Jest to zrównoważona mieszanina barw prostych, która jest odbierana przez człowieka jako najjaśniejsza w otoczeniu odmian szarości. Wyjaśnieniem tej definicji może być przykład, że zawsze fragment tła można oświetlić mocniejszym światłem białym i wtedy dotychczasowa, pozostała biała powierzchnia stanie się w efekcie ciemniejsza, a więc jasnoszara.

W naszej szkole 10 grudnia biel była bielą, a kto wyróżniał się ubrany na biało ten wygrywał: Anna Styk, Dawid Chełkowski, Aleksandra Jaskólska, Malwina Barcikowska, Dawid Zieliński, Natalia Mulcan, Anika Kamińska i Małgorzata Pawłowska.

Biblioteka

Biel zawitała także do biblioteki. Białe zadanie zmobilizowało uczniów do poszukiwań książki, w której znajduje się cytat:

„Zaledwie zdążyliśmy wejść do szkoły, śnieg zaczął walić jeszcze większy. Był tak gęsty, że za oknami było zupełnie biało i nie widać było nawet szkolnego podwórka. Padał cały dzień, zerwał się silny wiatr. Czy jest już tyle śniegu, że ci wystarczy- spytała Britta…”

Białym zwycięzcą okazała się Justyna Świst, która otrzymała „WHITE BUENO” czyli batonika oblanego BIAŁĄ czekoladą z pysznym BIAŁYM nadzieniem. Smacznego!

oprac. Monika Pozorska

Mikołajkowy Turniej Rodzinny

„VI Mikołajkowy Turniej Rodzinny uważam za otwarty” – tymi słowami pan dyrektor, Mirosław Boniecki w mikołajkowej czapce rozpoczął imprezę. Tuż przed 9.00 na salę gimnastyczną wysypali się, niczym kolorowe M&M-sy (czekoladowe drażetki), zawodnicy SP8. Równocześnie z nimi na trybunach zasiedli kibice z wesołymi, rymowanymi transparentami dopingującymi do sportowej walki. Emocje sięgały zenitu. Czuliśmy:

- napięcie – szczególnie kibice, dopingując swoją klasę,

-wzruszenie – szczególnie rodzice oraz dziadkowie oglądając zmagania swoich pociech,

-radość – szczególnie zawodnicy, kiedy udało im się zdobyć cenne punkty w jednej z konkurencji,

- satysfakcję – szczególnie uczniowie, którzy wygrali mecz w dwa ognie z nauczycielami (wynik 8:7),

- zadowolenie – szczególnie nauczyciele, kiedy w meczu zwyciężyli jednym punktem z rodzicami (po dogrywce),

- euforię – szczególnie zwycięzcy: klasa 3c (wśród klas 0-3) oraz klasa 6b (klasy 4-6),

- smutek – wszyscy, kiedy pan dyrektor zakomunikował :

„VI Mikołajkowy Turniej Rodzinny uważam za zamknięty”.

 

oprac. M. Pozorska

Na Andrzeja – andrzejki!!!

Balowaliśmy na całego!

23XI2010 - Balik andrzejkowy dla klas I-III

Dzieci przepięknie ubrane przybyły do szkoły na godzinę 17.00. Tańce przeplatane były wróżbami odbywającymi się w klasach. Maluchom przewodniczyły wychowawczynie wraz z rodzicami. Dzieci klas trzecich zadziwiały pomysłowością w doborze wróżb. Jest co wspominać!

 

25XI2010 – Dyskoteka andrzejkowa dla klas IV-VI

Uczniowie czuli niedosyt. Impreza również zaczęła się o godzinie 17.00 w klasach, gdzie dzieci wspólnie z wychowawcami przepowiadały sobie przyszłość. Niemal każdy będzie bogaty i czeka go wspaniała podróż. A potem odbyła się wspólna dyskoteka, która trwała… tylko godzinkę. Uczniowie skandowali: „Jeszcze jedna (piosenka)” lub „Chcemy wolny (utwór)”. Nauczyciele wnioskowali, że ich podopieczni wyjątkowo dobrze się bawią. Niestety, w myśl piosenki „Nic nie może wiecznie trwać…”

30XI2010 – Andrzejki w czytelni

Tego dnia uczniowie odwiedzali czytelnię z innego powodu niż zwykle. Pani Kasia przygotowała mnóstwo andrzejkowych niespodzianek dla naszych czytelników.

oprac. M. Pozorska

Dzień Pluszowego Misia

W piątek 26 listopada w czytelni szkolnej było mięciutko, milutko, przytulnie i pysznie! Wszystko za sprawą pluszowych misiów, które rozsiadły się wśród książek i sympatycznymi mordkami przyciągały dzieci do wspólnego świętowania.

Uczniowie chętnie wzięli udział w „Niedźwiedziej zabawie”, potem było to, co misie lubią najbardziej i wszyscy długo oblizywali się po pysznej kanapce z miodem z „Puchatkowego słoiczka”. Później dzieci tworzyły balonikowe misie. Ach! Jak trzeba było uważać, by nie pofrunęły w górę, niczym fioletowy balonik Krzysia!

W tym dniu wielu uczniów z werwą i wielką weną zabrało się do pisania rymowanek o ulubionych pluszakach, niektórzy projektowali przebarwne „misiowe” laurki, inni chętnie brali udział w mini – konkursach i cieszyli się z mini – nagród.

Każdy mógł znaleźć dla siebie jakieś małe co nieco, a tegoroczny Dzień Pluszowego Misia będzie nam się kojarzył z radością, ciepłem, no i oczywiście słodyczą, płynącą nie tylko ze słoiczka z miodem.

oprac. M. Mirkowska

 

Zielony piątek

Zielony to naszych uczniów kolor ulubiony. Udowodnili, że mają zielone bluzeczki, posiadają żabiaste spodenki, trawiaste spódniczki oraz nie obce im są roślinne rajstopki. O butach nie wspomnę! W tym dniu szczególnie wyróżniali się: Hanna Mickiewicz, Agata Królikowska, Weronika Michalik, Olga Janowczyk, Aleksander Chojnowski, Kamil Kakowski, Kamil Sitkowski, Karol Gurski, Filip Pufal, Magdalena Bylicka. Nagroda specjalna powędrowała do pani Jolanty Bujwid.

Biblioteka

Zadanie było podchwytliwe - uczniowie mieli wymienić zielonych bohaterów warzywnych utworu Jana Brzechwy "Na straganie". Nagrodę - szklankę z zielonym Shrekiem otrzymał Jacek Siemionow. Gratulacje.

oprac. M. Pozorska

 


 

Podwójny sukces


Pierwsze trzy miesiące roku szkolnego były bardzo pracowite dla naszych grup teatralnych: małej -" Siloe" i dużej "Z Pazurem". Uczniowie przygotowywali się do IX Powiatowego Konkursu Amatorskich Zespołów Teatralnych pod okiem p. Aleksandry Węgreckiej i p. Moniki Pozorskiej. Tegoroczne hasło, będące myślą przewodnią każdego przedstawienia brzmiało: "Człowiek człowiekowi bliźnim".
Godzina zero wybiła 25.11.2010 r.
"Siloe" – tytuł przedstawienia: „Tekturowe miasteczko"
Dziewczyny dały z siebie wszystko. Występowały jako ostatnie i zajęły ... I miejsce. Dodatkowo Pola Dzięgiel, uczennica klasy 3b otrzymała nagrodę za najlepszą dziewczęcą kreację aktorską.


"Z Pazurem"
– tytuł przedstawienia: „Niezwykła historia”
Starsi uczniowie poszli w ślady młodszych i zdobyli ...pierwszą lokatę. Najlepsza dziewczęca kreacja aktorska trafiła do Dominiki Przystańskiej, uczennicy klasy 5c.

Należy pamiętać, że występ teatralny to zwieńczenie nie tylko gry aktorskiej nieustannie ćwiczonej, lecz także pracy nad dekoracjami, strojami i rekwizytami. Jest to ogromny wysiłek, który podjęliśmy wspólnie. Dla takich chwil warto żyć!

oprac. M. Pozorska

„Przedsiębiorczość w moim mieście, widziana oczami dzieci”.

W poniedziałek 15 listopada 2010 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Malborka uczniowie pierwszych klas – reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 8 i 9 wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Przedsiębiorczość w moim mieście, widziana oczami dzieci”. Zadanie polegało na przedstawieniu własnego, przyszłościowego pomysłu na biznes. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a ich prace znalazły się na zorganizowanej w ramach konkursu wystawie.

Klasa I c - Szkoła Podstawowa nr 8 w Malborku:

Wych. mgr Jolanta Głodnicka
I miejsce Michał Turzyński
II miejsce Daniel Smoliński
III miejsce Nikola Figura
Wyróżnienie Dawid Kalinowski

oprac. M. Pozorska

Dzień Niepodległości

17 listopada to dzień, w którym upamiętnialiśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie w galowych strojach uczestniczyli w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę 6a pod kierunkiem wychowawcy, pana Kamila Bączkowskiego. Młodzi aktorzy wcielili się w rolę babci i dziadka, przekazywali wnuczkom swoje wspomnienia związane z 11 listopada 1918 roku. Opowiadanie dziadków urozmaicone było recytacją oraz piosenkami patriotycznymi .

Warto mówić o niewoli Polaków w czasach wolności, aby uświadomić sobie bezmiar cierpienia towarzyszący Polakom pod zaborami, aby zdać sobie sprawę, że Polacy walczyli, aby nasza Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. 123 lata temu wygraliśmy!

Tego dnia odbył się również Konkurs dla klas piątych o symbolach narodowych. Była to oryginalna lekcja historii. Trzyosobowe grupy – reprezentanci klas 5 A, B, C  walczyli o punkty starając się prawidłowo odpowiadać na pytania dotyczące hymnu i godła państwowego oraz polskiej flagi. Kiedy organizatorki konkursu, p. M. Głowacka i p. M. Niemyjska przeliczały punkty piątaki mocno ściskały kciuki kibicując swojej klasie. Zwyciężyła 5 B! Gratulacje!

oprac. M. Pozorska

Piątek w kratkę

Pogoda była w kratkę, więc i dzień kratkowy. Uczniowie jak zwykle stanęli na wysokości zadania i ubrali stroje w krzyżowane linie. Królowały kraciaste koszule i bluzy, była także osoba, Dominika Przystańska, w kratkowanych rajstopkach, która zdobyła wyróżnienie. Razem z nią na podium stanęli: Hania Mickiewicz, Adam Nowak, Aleksander Chojnowski oraz Kamil Kakowski.

Biblioteka

Dzień kratkowy, więc i kratkowe zadanie. Należało zabawić się w  poszukiwacza słowa arystoKRATKA. Kto szukał i nie zbłądził? Wśród prawidłowych odpowiedzi dzieci z koła bibliotecznego wylosowały Dominikę Przystańską.

oprac. M. Pozorska

Urodziny biblioteki

"Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin. Dużo czytelników i żadnych książkowych chochlików".

Marcin Oliński z kl.3a

Tradycyjnie pod koniec października czytelnicy spotkali się na urodzinach biblioteki. Gromkie "Sto lat" niosło się aż po II piętro, potem były życzenia, własnoręcznie wykonane kwiatki, no i oczywiście pyyyszny torcik.

Biblioteko! Dziękujemy Ci za książki i miło spędzony czas!

oprac. M. Mirkowska

Godzina z panią Marią

Finał konkursu "Godzina z panią Marią odbył sie 27 października 2010 r. Uczestnicy zaprezentowali wiersze Marii Konopnickiej takie jak: "Czytanie", "W ogrodzie", "Tęcza", "Zmarzlak", "Dyngus", "Jesienią" i wiele innych. Jury oceniało recytację w dwóch kategoriach: kl. I-III i IV-VI.

W klasach młodszych pierwsze miejsce przyznano Poli Dzięgiel z kl. 3b(za recytację wiersza "Dyngus") oraz Jakubowi Lewandowskiemu z kl. 1a ("Oj, kłopoty! To nie żarty"). Miejsce II -  Julia Więckiewicz z kl. 1a ("Choinka w lesie"), III miejsce - Basia Gromnicka z kl 1a ("Pranie")

W klasach IV-VI: I miejsce - Karolina Hołub z klasy 6b ("Czytanie"), II- Zuzanna Jadczuk z kl. 4a ("Komedia przy myciu), III- Julia Wielewicka z kl. 4b ("Jesień) .

W trakcie konkursu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w konkursie plastycznym "Świat jak z bajki" . Pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Murawska z kl. 2a, drugie miejsca wymalowały sobie Zuzanna Szutiak z kl.3b i Oliwia Brytan z 1a. Trzecie miejsce przypadło Natalii Cesarskiej z kl. 3c, Martynie Romaniak z 2a oraz Zuzannie Szczuchniak z kl. 1a. Wyróżnienia otrzymali: Zofia Lalak, Wiktoria Kordalska, Julia Przybylska

Oliwia Przybylska, Agata Szczuchniak i Magdalena Zimbał. Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy!

oprac. M. Mirkowska

Wielkie czytanie

Oj, tłoczno było w czytelni w piątek 22 października na długiej przerwie. W tym dniu sprawdzaliśmy ilu uczniów naszej szkoły pomieści czytelnia. Czasopisma i książki jednocześnie czytało 68 czytelników. Uczniowie byli bardzo podekscytowani. Wszystkie krzesła były zajęte, trudno było także znaleźć wolne miejsce na podłodze. Uczestnikom akcji dziękujemy i zapraszamy do czytelni w przyszłym roku, gdyż powyższą

oprac. K. Mazurkiewicz

Piątek w brązie


Według Wandy Chotomskiej "kasztany są brązowe, ten kolor lubi wielu. Prawdziwek w starym borze brązowy ma kapelusz. Brązowy dym w oddali, (...) a kiedy się opalisz brązowy będziesz dziś". W naszej szkole nie trzeba się opalać, by być brązowym. Wystarczy dzień kolorowy - brązowy. Wszystkie dzieci prześcigały się w brązowych pomysłach, co by tu zrobić, żeby upodobnić się do brązowej czekolady. To wcale nie takie proste! Kasztanowym kolorem wyróżniali się: Sandra Holke, Julia Sobczyńska, Julia Wielewicka, Martyna Jażdżewska, Łukasz Grabowski, Paulina Kielar, Hanna Mickiewicz. W tym dniu uczennice z klasy 6b, Karolina Hołub i Agata Królikowska nagrodę specjalną przyznały p. Marzenie Głowackiej.

Biblioteka

Brązowe zadnie biblioteczne to bułka z masłem czekoladowym dla miłośników Harrego Pottera. Jak można nie wiedzieć, kto zapłacił 11 srebrnych syklów i 7 brązowych knutów za "...fasolki wszystkich smaków Bertiego Botta, najlepsze balonówki Drooblego, czekoladowe żaby, paszteciki z dyni, beczułki..." Przecież to jasne, że małym kupcem był tytułowy bohater.

oprac. M.Pozorska

 Jesień idzie....

"Nostalgia jesienna" to wieczorek poetycki, który rokrocznie skupia wielu sympatyków poezji i jesieni. To czas spędzony na zadumie nad potężną mocą natury, która zmienia swoją szatę jak rękawiczki. Uczestnicy spotkania zebrali się w stołówce pięknie przystrojonej różnorodnymi atrybutami  jesieni.  Wieczorek rozpoczęła, jak zawsze, Pani Jesień czyli pani Marzena Głowacka. Recytacje poszczególnych wykonawców pobudzały do refleksji. Nic więc dziwnego, iż spotkanie to nosi nostalgiczną nazwę. Warto zatrzymać się na chwilę w naszym zabieganym życiu, by posłuchać i pomyśleć, że "jesienią sady się rumienią", że "z drzew spadają kasztany", że szpak pragnie lecieć do ciepłych krajów, że...pani jesień jest tuż, tuż.

oprac. M. Pozorska

Wielka zbiórka karmy dla zwierząt

W miesiącu październiku z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt świetlica zorganizowała zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt. W akcji wzięli udział uczniowie z całej szkoły. W rezultacie zebraliśmy 70 kg karmy dla psów i kotów, a także zabawki, obroże, smycze, szelki, miski, kołdry, koce, kości i budkę dla kota.
Karma zostanie przekazana osobom dokarmiającym bezdomne zwierzęta na terenie naszego miasta, a wszystkie akcesoria do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Tczewie. Dziękujemy!

oprac. K. Mucha

Święto latawców w 3a

Był piękny, październikowy dzień.
Samodzielnie wykonaliśmy latawce z papieru i poszliśmy na boisko szkolne.
To było wspaniałe przeżycie, gdy latawce unosiły się to w górę to w dół. Szkoda, że ludzie tego nie potrafią.


oprac. A. Węgrecka

Będziesz bezpieczny, gdy będziesz widoczny

18 października dzieci SP 8 wzięły udział w kolejnej akcji dotyczącej bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie klas 0-3 obejrzeli inscenizację przygotowaną przez Koło Młodego Czytelnika i uczniów 3b. Klasy 4-6 wysłuchały pogadanek i wzięły udział w mini-quizach przygotowanych przez koło biblioteczne "Mole książkowe". Każdy uczeń otrzymał znaczek odblaskowy.

oprac. M.Mirkowska

W tym dniu wszyscy kochali nauczycieli

Nauczycielu, rozkrzewiasz wiadomości, by jaśniało nasze czoło światłem cnoty i mądrości!

Czymże Ci się wywdzięczymy za to życie naszej duszy?

Uczniowie naszej szkoły odwdzięczyć się potrafią. Klasa 6b wraz z wychowawczynią, p. Magdaleną Waniewską przygotowała zabawny apel. Mieliśmy przyjemność obejrzeć humorystyczną scenkę szkolną, oryginalne śpiewy dziewczynek oraz życzenia płynące z głębi serca w stronę wszystkich nauczycieli SP8. Na zakończenie uroczystości Samorząd Uczniowski wręczył całemu gronu pedagogicznemu drobne upominki.

oprac. M. Pozorska

Śladami zajączka

"Szumiał las, śpiewał las, gubił złote liście..." J. Czechowicz

7 października, skoro świt, wyruszyliśmy w leśny plener. Wyposażeni w odpowiedni strój i ekwipunek "młodego przyrodnika" wędrowaliśmy ścieżką edukacyjno-leśną w Sadlinkach. Śladami zająca prowadził nas przesympatyczny leśniczy- pan Więckiewicz, który ciekawie opowiadał o remizie leśnej, ptasim budziku, lizawce oraz paśniku. Największą atrakcją był 130- letni buk. Spacer po lesie zakończyliśmy ogniskiem, pieczoną kiełbaską i wspólną zabawą. Słowom wdzięczności dla pana leśniczego nie było końca. W podziękowaniu wręczyliśmy własnoręcznie wykonaną makietę lasu, dyplom. Zaśpiewaliśmy  także naszą ulubioną piosenkę -"Kiedy jesteśmy razem". Szczególne podziękowania ślemy naszym opiekunkom - p. Ani, Joli i Grażynie. Była to dla nas "żywa" lekcja przyrody i doskonały relaks na świeżym powietrzu.

autor zdjęć: p. Grażyna Hoderny

oprac. klasa 3a i 3c z wychowawczyniami A. Węgrecką i M. Wielgosz

,,Razem Bezpieczniej"

W dniu 8 października 2010r. odwiedziła naszą szkołę przedstawicielka malborskiej Straży Miejskiej w ramach Ogólnopolskiego Programu „Razem Bezpieczniej”. Podczas spotkania z klasami młodszymi pani omówiła zasady prawidłowego postępowania podczas zabaw na dworze a także sposoby reagowania na zaczepki nieznajomych. Pracownik Straży Miejskiej zapoznał również dzieci z zasadami prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i niektórymi znakami drogowymi. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach wykazując zainteresowanie i chęć współpracy. Dodatkowym, ale jakże miłym akcentem, było rozdanie wszystkim uczestnikom odblaskowych misiów.

 

oprac. J.Dmytryszyn

AQUAPARK – to, co nie tylko tygryski lubią najbardziej…

Klasa VB uwielbia zabawy w parku wodnym w Sopocie. Uczniowie relaksowali się w Aquaparku 8 października 2010 roku. Dzieci dawały upust swojej energii na zjeżdżalniach, na masażach bąbelkowych oraz w brodzikach dla dzieci, gdzie znajdowała się armata wodna nieustannie wycelowana w koleżanki i kolegów z klasy. Niestety trzy godziny bardzo szybko minęły, ale uczniowie nie płakali, lecz zaczęli planować kolejną wyprawę do wodnego centrum rozrywki w przyszłym roku, ponieważ, „jeśli chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody”.

oprac. M.Pozorska

Piórnik dla Jasia i Małgosi

Komitet Ochrony Praw Dziecka i Młodzieżowa Rada Miasta zaapelowały do dzieci i młodzieży, aby wzięli udział w akcji „Piórnik dla Jasia i Małgosi”. Ma ona na celu pomoc dzieciom poszkodowanym podczas tegorocznych powodzi. Nasi uczniowie nie pozostali obojętni i aktywnie przyłączyli się do tej akcji przynosząc podstawowe artykuły szkolne, jak zeszyty, długopisy, ołówki, kredki, farby, bloki itp.

oprac. M.Niemyjska

Turniej szachowy

8 października 2010 r. w MDK odbył się Powiatowy Turniej Szachowy, w którym wystartowała też nasza drużyna. W jej skład weszli: Karolina Jażdżewska, Damian Chojnowski, Filip Jurczak i Mikołaj Wojciechowski.

Uczestnicy turnieju w skupieniu rozgrywali kolejne partie. Po kilkugodzinnych zmaganiach ogłoszono wyniki. Drużyna SP8 w swojej kategorii uplasowała się na III miejscu. Zdobyty w turnieju puchar zawodnicy z dumą i wielką radością przekazali Panu Dyrektorowi.

oprac. M. Mirkowska

Piątek w groszki

Małe kółeczka szumnie zwane groszkami towarzyszyły uczniom naszej szkoły 8 października 2010 roku. Większość dzieci wyglądała przezabawnie. Opiekunki SU miały ciężki orzech do zgryzienia. Wyłoniono następujące osoby: Agatę Królikowską, Hannę Mickiewicz oraz Magdalenę Podgórską. Nagrodę specjalną otrzymała p. Mariola Wielgosz.

Biblioteka

Tego groszkowego dnia można było włączyć się do konkursu bibliotecznego. Zadanie nie było proste - należało przypomnieć sobie, który z bohaterów literackich posiada PIEGI. Ambroży Kleks z wybitnej "Akademii Pana Kleksa" to najczęściej podawany bohater literacki. Wśród licznych poprawnych odpowiedzi drogą losowania wyłoniono zwycięzcę - Annę Dąbrowską, która w nagrodę otrzymała "Pieguski".

Klasa IIb

8.10.2010r. był dniem, gdzie dzieci przychodziły przebrane we wszystko co miało kropeczki. Jeżeli ktoś nie posiadał nic w kropki mógł je sobie ponaklejać.  Ciekawych pomysłów było mnóstwo. Klasa 2b na plastyce konstruowała z kasztanów i innych darów przyrody różne stworki i ozdabiała je również kropeczkami. Zabawa była wspaniała. Nie obyło się bez śmiechu i licznych żartów. Wykonane prace zdobią parapety w tejże klasie.

oprac. J. Dmytryszyn

30 września CHŁOPAKI górą!

Dzień chłopca to święto, w którym cieszy się płeć męska. Dziewczynki z naszej szkoły sumiennie odrobiły zadanie domowe przygotowując wspaniałą niespodziankę naszym mężczyznom.

Samorząd Uczniowski

Członkinie Samorządu Uczniowskiego przebrały się za chłopców, a przewodnicząca o romantycznym  imieniu Darek rozdawała naszym ulubieńcom lizaczki podczas śmiesznego wierszyka deklamowanego przez Agatę Wiloch, która jest jego autorką. A oto życzenia dla naszych panów:

Chłopaki to są takie duże dzieciaki,

skaczą, krzyczą, hałasują no i wszystko psują.

A my damy się zastanawiamy - co z nich wyrośnie?

Lecz uwielbiamy tych mężczyzn małych, co tak figlują radośnie.

I życzymy im tego, co najlepsze, najsłodsze i wszystkiego naj,

żeby mieli na świecie swój raj.

Dlatego chłopaków cała paka dostanie lizaka na „Dzień chłopaka”.

Klasa VB

Dziewczynki z naszej klasy zostały przywitane przez chłopców grymasem niezadowolenia z powodu bluzek, które niosły dla nich w prezencie. Jednak okazało się, że na koszulkach znalazły się śmieszne przezwiska chłopców, które natychmiast poprawiły im humor.

oprac. M. Pozorska

Klasa IIIa

O, tak! Jaki nudny byłby bez chłopaków świat.

Dziewczynki z klasy (jak co roku) postanowiły uczcić ten dzień nietypowo. Odpowiednio wcześnie przygotowały krótkie, humorystyczne scenki, konkursy, laurki i życzenia dla swoich kolegów. Chłopcy mogli przygotować jakiś „zakręcony” element stroju, fryzury lub makijaż. Przed lekcjami dziewczyny samodzielnie, lecz pod czujnym okiem wychowawczyni przygotowały masę i przekładały wafle. Był też napój Shreka w szklance z uszami tego ulubionego bohatera, a także „szrekowe” lizaki za udział w konkursie. Oczywiście wygrali wszyscy chłopcy. Były też tańce, do których panowie prosili panie i na odwrót. Niespodzianka bardzo podobała się chłopcom i już myślą o małym rewanżu na wiosnę :-)

oprac. A. Węgrecka

Klasa IIb

"Abyście czyści i pachnący byli, sale wietrzyli, śmieci wynosili do szkoły po nauki w radosnych podskokach pędzili"- takie życzenia  oraz prezenty od dziewczynek z klasy otrzymali chłopcy z 2B.

oprac. J. Dmytryszyn

Działanie zrealizowane w ramach programu "Owoce w szkole"

Dnia 27 .09.2010r. w naszej szkole odbył się happening plastyczny promujący zdrowe odżywianie pod hasłem „My się chorób nie lękamy, bo się zdrowo odżywiamy”. Przez tydzień dzieci ze świetlicy na zajęciach wykonały z kolorowego papieru jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, marchewki, pietruszki i buraczki. Każda osoba wchodząca do szkoły wybierała sobie dowolny owoc lub warzywo, podpisywała się i przyklejała na plakat, na którym były narysowane kontury dzieci. Wszyscy chętnie brali udział w akcji, popierając tym samym zdrowe odżywianie. Plakat z kolorowymi, wesołymi dziećmi ozdabia teraz korytarz naszej szkoły.

oprac. K. Mucha

Bądź kolorowy

W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wprowadził konkurs BĄDŹ KOLOROWY. Na ten genialny, kolorowy pomysł wpadł rodzic z klasy III c, który zaproponował, aby jeden dzień w tygodniu wyróżniał uczniów ubiorem. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zdecydowali, iż kolorowym będzie piątek co dwa tygodnie. 24 października był dniem, w którym królował kolor czerwony. Oryginalnym strojem wyróżnili się: Hanna Mickiewicz, Sylwia Możdżonek i Karolina Jażdżewska. Nagrodę specjalną otrzymała p. Katarzyna Mazurkiewicz

Biblioteka

Czerwony to kolor królewski. Wielu autorów umieszcza go w tytule swoich dzieł. Tego dnia czytelnicy SP8 mieli łamigłówkę - jakie utwory zawierają w tytule kolor "czerwony"? "Czerwony kapturek" to najczęściej podawany tytuł. Nagrodę otrzymała Nikola Mikołajczyk. Był on czerwony magnez na lodówkę w kształcie serca.

oprac. M. Pozorska

Wycieczka klasy IIb w ,,czerwony piątek"

Dzień 24.09.2010r. był dla uczniów klasy 2B nieco inny niż pozostałe dni. Był to "Dzień czerwony". Wśród uczniów nie było żadnej osoby, która nie miałaby  w swojej garderobie czegoś czerwonego. Nagrodę jednak zdobyła Zuzia Łopata, która miała aż 9 elementów począwszy od butów a skończywszy na spinkach i kokardach we włosach. Po konkursie dzieci udały się na działkę państwa Bartczak rodziców Wojtka z naszej klasy. Tam nie tylko kosztowały darów przyrody, ale również utrwaliły dotychczas poznane wiadomości poprzez konkursy i zagadki. Zrozumiały także, że od nich samych zależy stan przyrody i że to właśnie ludzie- dorośli i dzieci- kształtują środowisko.

oprac. J. Dmytryszyn

Biegi przełajowe

22 września 2010 r. grupa 50 uczniów ,,ósemki" rywalizowała z innymi malborskimi szkołami w biegach przełajowych . Zarówno dziewczęta jak i chłopcy reprezentowali sportową postawę. Dumą naszej szkoły była Alicja Krauze, uczennica klasy IIIa, która "wybiegała" srebrny medal. Naszym sportowcom życzymy dalszych sukcesów.

oprac. K. Mazurkiewicz

Dzień bez samochodu

Koło ekologiczne zorganizowało 17.09.2010 r. happening Dzień bez samochodu w czasie, którego zachęcało uczniów naszej szkoły do aktywności ruchowej w dniu 18.09.2010r. Każdy, kto popierał jazdę na rowerze nakleił kółka na papierową autostradę. 18 września był dniem na dwóch kółkach.

oprac. M. Głowacka

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki dla Dzieci

9 września 2010r. klasa 3b uczestniczyła w spotkaniu z autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych – Agnieszką Frączek. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali słów pisarki, a na koniec spotkania zasypali miłego gościa lawiną pytań.

W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili również wystawę zdjęć: „Malbork wczoraj i dziś”, która mieści

oprac. M. Mirkowska

Pasowanie pierwszoklasistów

Dzień 7 września 2010 roku był bardzo ważny dla uczniów klas pierwszych. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie sześcio- i siedmiolatków na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. W odświętnych strojach i skupieniu maluszki czekały na rozpoczęcie uroczystości. Tego dnia nie były same, podtrzymywali je na duchu rodzice oraz członkowie ich rodzin. Wychowawcy bacznie obserwowali swoich uczniów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie szkolnym „Pociągiem Przyjaźni” udali się w krótką podróż po szkolnej krainie. Po dotarciu do stacji WIEDZA zdali pierwszy wspólny egzamin. I wówczas nadszedł moment, na który wszyscy czekali ze zniecierpliwieniem. Pan Dyrektor czarodziejskim długopisem pasował na ucznia każdego pierwszaka. Na pamiątkę tego wydarzenia świeżo upieczeni uczniowie SP8 otrzymali odznakę oraz akt pasowania. Wspólnym zdjęciom nie było końca!

oprac. B. Olchowicz

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

Powrót do szkolnej rzeczywistości, codziennych zadań i obowiązków oraz spotkań z przyjaciółmi rozpoczęliśmy z dniem 1 września 2010 roku o godz. 9.00. Na boisku szkolnym zebrali się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły - p. Mirosław Boniecki. Powitał zebranych, przekazał najważniejsze informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego oraz w imieniu całego grona pedagogicznego życzył wszystkim uczniom samych sukcesów w nauce. Po uroczystym apelu  uczniowie udali się do sal lekcyjnych na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcą.

WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY SAMYCH DOBRYCH OCEN, A NAUCZYCIELOM WYTRWAŁOŚCI I WYROZUMIAŁOŚCI W SWOJEJ PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ.

oprac. M. Pozorska