foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy w Szkole Podstawowej nr 8 w Malborku

Trzy razy w szkole …

                W styczniu tego roku aż trzykrotnie klasa 6a odwiedziła mury Szkoły Łacińskiej w Malborku. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Skansenie Rzemiosł.

                Najpierw były WARSZTATY CERAMICZNE. Uczniowie zobaczyli pokaz pracy na kole garncarskim, zapoznali się ze sposobami wykorzystania gliny dawniej i dziś. Potem była praca praktyczna, czyli wykonanie przedmiotów z gliny garncarskiej, ręczne modelowanie naczyń i drobnych rzeźb. Swoje arcydzieła uczniowie zabrali do domu.

                Tytuł następnych zajęć to OD ZIARENKA DO BOCHENKA. Uczniowie klasy 6a nauczyli się rozpoznawać kłosy różnych zbóż, smakowali płatki zbożowe. Dowiedzieli się jak dawniej wyglądała praca na roli, a jakie prace wykonuje dzisiaj rolnik.  Część praktyczna polegała na samodzielnym uformowaniu i ozdobieniu różnymi nasionami bułeczek. Oczekując na ich wypieczenie chłopcy i dziewczęta z ochotą przystąpili do wykonania zabawek (laleczek) z siana.

                Ostatnie zajęcia to WARSZTATY TKACKIE. Dzięki nim uczestnicy dowiedzieli się z jakich surowców  niegdyś tkano materiały, jak wyrabiano nici, czym je farbowano, wreszcie jak tkano na krosnach. Uczniowie spróbowali też swoich sił w samodzielnym tkaniu na ramkach tkackich. Swoje „dywaniki” artyści zabrali ze sobą do domu.

                Warsztaty bardzo się uczniom podobały. Przybliżyły nieco życie i zwyczaje ludzi w dawnej wsi.

 

oprac .L.Baźmierowska