foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy w Szkole Podstawowej nr 8 w Malborku

Konkurs literacki

Moje miejsce jest w Polsce,

Gdzie  Wisła z wysokich gór

rozpędza się i wesoło furkocze (…)

Moje miejsce jest w kraju,

Najpiękniejszym na ziemi.

Wszystko tu znam, wszystkich rozumiem (…)

Wiersz Amelii Lipiec „Moje miejsce na ziemi” SP nr 5 Kwidzyn

Wśród tego i wielu innych prac literackich nadesłanych na VI Wojewódzki Konkurs

Literacki pt. „Pod ojczystym niebem” znalazły się prace dwóch uczennic z naszej szkoły.

Talentem literackim pochwaliły się Aurelia Radecka i Dominika Gostańska z klasy 3c.

Laureatką została Aurelia, która napisała scenariusz zatytułowany „Polska jest piękna”,

a Dominika  za wiersz  pt. „Moja ulubiona pora roku” otrzymała wyróżnienie.

Obie dziewczynki otrzymały nagrody ufundowane  przez  Światowy Związek Żołnierzy Armii

Krajowej -okręgu pomorskiego                          

GRATULUJEMY!!!                                                         

Utwory literackie Aurelii i Dominiki zostały umieszczone w  pokonkursowym tomiku wierszy

pt. „Dla tych co żyją i tych co odeszli”.

BRAAWO!                 BRAAWO!                  BRAVISIMO!

opiekun koła polonistycznego -Mariola Wielgosz

„Polska jest Piękna”

(Nad rzeką siedzi dziewczynka, ma 12 lat, ubrana jest w błękitną sukienkę, ma błękitne oczy, jej włosy są jasne, układają się w loki)

Ola :Ach…tak zazdroszczę Kasi, bo spędziła to lato w pięknej Hiszpanii. Opowiadała, jaki to ciekawy kraj. A ja? Przez dwa miesiące siedziałam u babci na wsi.. Co za nuda!

(Wtem słychać głos cichy, ktoś mówi szeptem)

Wisła:Olu… Olu…

Ola:Oj! Boję się! Kto tu? Kto zna moje imię? Przecież jestem tu sama.

Wisła:To ja… Nie obawiaj się mnie, nazywam się Wisła, jestem rzeką, nad którą lubisz odpoczywać latem.

Ola:Dziwne… Rzeka nie mówi. To chyba żarty.

Wisła:Olu, zaufaj mi. Usłyszałam Twoje narzekanie i trochę zdenerwowałam się, że nie podoba Ci się nasz kraj. Naprawdę uważasz, że Hiszpania może być piękniejsza?

Ola:Tak myślę… Wiele osób zachwala to miejsce…

Wisła:Oj, cudze chwalicie, a swego nie znacie. A ty Olu znasz cały nasz kraj? Byłaś w każdym zakątku Polski?

(Ola czerwieni się na twarzy)

Ola:Niestety nie, wakacje spędzam zwykle u babci na wsi. Rzadko gdzieś podróżuję.

Wisła:W takim razie zabiorę cię dziś na długi rejs. Dzięki mnie poznasz najpiękniejsze miasta w Polsce. Ja przepływam codziennie przez Kraków, Warszawę i Toruń. Potem wpadam do morza, niedaleko Gdańska. Jesteś gotowa na wielką przygodę?

Ola:Oczywiście! Musimy tylko wrócić przed kolacją,

mam jeszcze lekcje do odrobienia.

Wisła:No to w drogę!

(Dziewczynka niczym w baśni przenosi się na falach Wisły z Krakowa do Warszawy, później mija Toruń, a na końcu w oddali widzi Gdańsk w każdym z tych miast piękne zabytki: Wawel w Krakowie, Stare Miasto w Warszawie, Wita się z pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu        I z daleka podziwia urokliwe kamienice w Gdańsku, widzi wieżę Kościoła Mariackiego- Ola chodzi po sali z zainteresowaniem ogląda obrazy przedstawiające zabytki)

(Nagle wszystko znika, czuje, że ktoś dotyka jej ręki.Słyszy głos Kaśki- koleżanki z klasy)

Kaśka:Olka, obudź się, zasnęłaś nad rzeką, mamy tyle zadane na jutro, a ty tutaj smacznie śpisz!

Ola:Ach… to ty… To był tylko sen…

Kaśka: Też sobie miejsce na relaks wybrałaś…Ja jeszcze tydzień temu odpoczywałam z rodzicami w słonecznej Barcelonie..

Ola:Tak, opowiadałaś to setki razy, a znasz najpiękniejsze miasta w Polsce, przez które przepływa Wisła?

Kaśka:Nie pamiętam… Tczew może?

Ola:Brawo, ale jest tych miast więcej. Tak się składa, że wszystkie pojawiły się w moim śnie. I wiesz co… są przepiękne! Pełna niepowtarzalnych zabytków, oryginalnej architektury, uroczych miejsc. Przyszłe wakacje chcę spędzić w Warszawie. Chcę poznać historię naszej stolicy.

Kaśka:Może masz rację, zanim zaczniemy zachwycać się obcymi krajami,  powinniśmy poznać uroki Polski.

Ola: Tak, bo Polska jest piękna. Nawet na wsi przyroda zachwyca. W miastach znajdziemy urokliwe zabytki, tysiącletnią historię…

(W oddali słychać szum rzeki i cichy szept)

Wisła : A nie mówiłam?

Aurelia Radecka 9 lat  SP nr 8 Malbork

„Moja ulubiona pora roku”

Lubię zimę bo jest fajna,

taka biała, taka ładna

Tam bałwanek sobie stoi,

co jest biały i wesoły.

Ma szaliczek i czapeczkę

i uśmiecha się troszeczkę.

Ja na łyżwach sobie jeżdżę,

tak wesoło i przyjemnie

Dominika Gostańska  9 lat SP nr 8 Malbork