Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już listopad! Październik minął nam  błyskawicznie. Na początku miesiąca obchodziliśmy Dzień Znaczka Pocztowego i przy tej okazji projektowaliśmy znaczki z motywem bibliotecznym. Prace uczniów podziwiali wszyscy, gdyż były umieszczone w widocznym miejscu – każdy, kto wchodził  do szkoły, mógł je obejrzeć. W bibliotece miały miejsce wydarzenia  promujące książkę - bawiliśmy się i cieszyliśmy wspólnym czytaniem. Akcja „Wszystkie smyki czytają wierszyki” spotkała się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie przygotowywali ulubione wiersze, wielu spotkała nagroda i mogli zaprezentować piękne czytanie w wybranych przez siebie klasach. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, przypominaliśmy wszystkim o szacunku do książki i jak co roku „przyleciały” nasze sówki – zakładki. Każdy chciał otrzymać sówkę , a można było ją zdobyć rozwiązując zagadki lub wytężając wzrok – bo sówki swoim zwyczajem rozsiadły się w różnych zakamarkach korytarzy.  Październik to także miesiąc, w którym przypominamy o zdrowym odżywianiu i tradycyjnie gramy w „Owocogrę”, która cieszy się wśród uczniów niesłabnącym powodzeniem. W tym roku także zachęcaliśmy uczniów do czytania, prezentując im  wzorowe czytanie fragmentów książki pt : „Babcia na jabłoni” M. Lobe. Po wysłuchaniu tekstu dzieci wykonały piękne prace plastyczne, które zdobią pomieszczenie biblioteki. Natomiast uczniowie klas starszych mogli zaprezentować swoje ulubione książki  i zachęcić innych do ich przeczytania. Podczas dyskusji o książkach uczniowie wyrażali swoje refleksje na tematy związane z lekturą, niektórzy są autorami ciekawych sentencji dotyczących czytania, prezentujemy je poniżej:

„Czytanie to dla mózgu relaks”

Kinga Seile, kl.5

„Książka to coś pięknego. Kiedy siądzie się w kącie i poczyta się książkę, świat staje się piękniejszy”

Aga, kl.4

„Życie bez książek jest jak życie bez radości”

Miłosz Chrzuszcz, kl. 5

„Dobra książka jest jak smaczny owoc”

Szymon Rawiński, kl.5

„Książki są naszymi przyjaciółmi, a kiedy z kimś się przyjaźnimy i dbamy o tę przyjaźń,   przetrwa ona bardzo długo”

Julia Kądziołka, kl.4

„Po co w Internecie przesiadywać, skoro można czytać i przygody z bohaterami przeżywać”

Aurelia Radecka, kl. 5